امروز: شنبه 27 مرداد 1397

با توجه به همه‌گیر شدن استفاده از اینترنت بر روی گوشی‌ها و تبلت ها در جهان و در سال‌های اخیر در کشور عزیز ما، نیاز استفاده از اینترنت در فضاهای عمومی نظیر رستورانها،ایستگاه‌های قطار، فرودگاه‌ها، کتاب‌خانه‌هاو …نیزاحساس میشود.

 امروزه مشتریان به سراغ مکانهایی می روند که حتماWiFiداشته باشند و همین امر دغدغه ی اصلی صاحبان برخی مشاغل شده  است و آن‌ها را مجاب کرده است تا سرویسWiFiرا به‌گونه‌ای ارائه دهند تا همه مشتریان آن‌ها بتوانند همزمان و بدون قطعی از ان استفاده کنند. اما ارائه این سرویس نیازمند ضرورت‌ها و ملزوماتی است که اگر درست رعایت نشود میتواندهزینه های زیادی را برای مدیران مجموعه ها در بر داشته باشد.

وب سرور چيست؟

در ابتدايي ترين سطح، وب سرور يك برنامه كامپيوتري است كه صفحه هاي وب خواسته شده را كنار هم قرار مي دهد. اما در شكل كلي وب سرور سامانه اي است که توانایی پاسخگوئی به يك مرورگر وب و ارسال صفحه درخواستی مرورگر را داراست. وقتي كه شما پشت كامپيوتر خود نشسته ايد اولين كاري كه براي ديدن يك سايت در اينترنت انجام مي دهيد قطعا وارد نمودن آدرس آن سايت در قسمت آدرس بار مرورگر خود مي باشد. فرقي نمي كند كه مرورگر شما فاير فاكس باشد يا موزيلا يا اينترنت اكسپلور و ...، در واقع شما با وارد نمودن آدرس سايت درخواست خود را به وسيله اين مرورگرها براي سرور ارسال نموده ايد. مرورگرها اين درخواست شما را براي مشاهده سايت به سرور انتقال مي دهند و با مشاهده سايت، سرور به درخواست شما پاسخ داده است. صفحات وب بر پایه یک ساختار مشخص و با یک نام واحد كه همان آدرس IP است بر روی وب سرور قرار می گیرند. همچنين بر روی یک وب سرور امکان قرار گرفتن صفحات متعدد و با ساختارهای جداگانه نيز وجود دارد. اصلی ترین وظیفه یک وب سرور ارائه صفحات وب به کاربران است.

وب سرور چگونه كار ميكند؟

وب اساسا سيستمي است براي درخواست و پاسخ . WEB SERVER درخواست هاي WEB BROWSER را پاسخ مي دهد. به درخواست هاي كاربران بر روي شبكه گوش داده و از سرويس WWW استفاده مي نمايد. روش كار بدين صورت است كه کاربر از طريق یک مرورگر وب ارتباط اولیه را با ارسال درخواست اوليه (شامل آدرس محل مورد نظر) براي وب سرور فراهم نموده و وب سرور نيز پس از دريافت آن، اطلاعات را به دستگاه كاربر ارسال و يا با ارسال پیام خطایی به كاربر عدم وجود منبع خاص را به اطلاع مي رساند.

هات اسپات چیست؟

هات اسپات مسیری است که کاربر را به wifi متصل کرده و در طی این فرآیند کاربر می‌تواند به وسیله لپ تاپ، موبایل،  تبلت و غیره به اینترنت و یا سرویس داخلی شبکه دسترسی پیدا کنند.

هات اسپات‌ها معمولاً در رستورانها ایستگاه‌های قطار، فرودگاه‌ها، کتاب‌خانه‌ها، قهوه‌خانه‌ها، فروشگاه‌های کتاب، پمپ بنزینها، فروشگاه‌های خیلی بزرگ، سوپر مار کت‌ها و سایر مکان‌های عمومی استفاده می‌شوند. بسیاری دانشگاه‌ها و مدارس شبکه‌های بی سیم دارند. استفاده از این سرویس در بسیاری از دانشگاه‌ها و مدارس نیز رایج است.

نکته قابل توجه اینکه : منظور از سرویس هات اسپات ، هات اسپات شیلد فیلتر شکن نیست و کاملا با آن فرق دارد.

معمولاً دسترسی هات اسپات را میتوان بصورت های متفاوتی در اختیار کاربر قرار داد. این سرویس میتوان دارای دسترسی باز و محدود باشد یا جهت دسترسی به آن نام کاربری و رمز عبور تعریف شود و یا امکان لاگین از طریق شبکه های اجتماعی را داشته باشد. این مسئله نیز به سیاست های مجموعه بستگی دارد. لیکن تجهیزات و نرم افزار هایی که انتخاب میگردد باید قابلیت پیاده سازی انواع مختلف اهراز هویت و نوع دسترسی را داشته باشد.

اتصال به شبکه با اشتراک گذاری یک رمز عبور بین کاربران ناشناس و اختصاص تمامی پهنای اینترنت به آنها بدون اعمال کنترل منجر به بروز مشکلاتی میشود. فرض کنید که یک رستوران یا کافی شاپ برای ارائه اینترنت رایگان به مشتریان خود یک شبکه وای فای راه اندازی کند. اولین مشکل به دلیل عدم دریافت اطلاعات شناسایی از کاربری که درخواست رمز میکند به وجود می آید زیرا عواقب استفاده های نادرست مانند آسیب رسانی به سایت های دیگران که ممکن است توسط این کاربر انجام شود، مشکلاتی برای صاحب شبکه به وجود خواهد آورد.

مشکل دوم به دلیل عدم اعمال کنترل بر روی میزان مصرف کاربران به وجود می آید. سه فاکتوری که  برای کنترل اینترنت وجود دارندعبارتندازسرعت اتصال،میزان دانلود و آپلود،ومدت زمان اتصال. عدم تعریف و کنترل سرعت اتصال کاربران میتواندبه راحتی منجر به غیرقابل استفاده شدن اینترنت شود زیرا یک کاربر به سادگی میتواند تمامی پهنای باند اینترنت موجود را اشغال کند و این باعث کند شدن کاربران دیگر میشود.

در ایران حجم اطلاعاتی که از طریق اینترنت منتقل میشود را بالک یا ترافیک میگویند و مشترکان اینترنت به ازای مصرف این حجم هزینه پرداخت میکنند. عدم کنترل حجم مصرفی کاربران که شامل میزان دانلود و آپلود است باعث افزایش هزینه های اینترنت میشود.

زیاد اشغال بودن یک میز در رستوران یا کافی شاپ به دلیل مصرف اینترنت نیز از دیگر مسائلی است که ممکن است باعث شود صاحب کسب و کار تمایل کمتری برای ارائه اینترنت رایگان داشته باشد. بنابراین عدم کنترل بر روی مدت مصرف اینترنت نیز از دیگر مشکلات شبکه های اینترنت رایگان است.

مشکل سوم زمانی رخ میدهد که همسایگان کسب و کار شروع به سوء استفاده از اینترنت وای فای کنند. همانطور که گفته شد یک رمز عبور بین تمامی کاربران به اشتراک گذاشته میشود و این کار سوء استفاده دیگران را ساده و شبکه شما را ناامن میکند.

با راه اندازی وب سرور داخلی کاربران میتوانند در محدوده تحت پوشش به سرویس های خاصی دسترسی داشته باشند.


مراکز مورد استفاده از سرویس :

مراکز گردشگری، روستاها، هتل ها ، کتابخانه ها، پارک ها، کلینک ها، رستورانها، باشگاهها، مکانهای عمومی، پاساژ ها

سرویس های قابل ارائه :

سرویس دانلود

با ارائه این سرویس کاربران میتوانند در محدوده مشخص شده با خیالی آسوده به دانلود انواع فیلم، موزیک، کلیپ، و کتاب الکترونیکـ نرم افزار و انواع رسانه های فرهنگی، اجتماعی  و یا تجاری و...دسترسی داشته باشند.

سرویس اطلاع رسانی عمومی از طریق وای فای

با ارائه این سرویس کاربران میتوانند در محدوده ارائه شده سرویس بدون نیاز به اینترنت و یا با اتصال به اینترنت به یک پایگاه اطلاع رسانی دسترسی داشته و به مطالعه و تحقیق در مورد مسائل اقتصادی ، سیاسی، و .... اطلاع داشته باشند.

سرویس باشگاه مشتریان

مشاغل و یا شرکتهای مختلف میتوانند با این سرویس در محدوده ارائه شده به ارائه خدمات پرداخته و از طریق موبایل، تبلت و ... از مشتری بخواهند شماره و یا اطلاعات خود را وارد کرده و یا ثبت نام نمایند.

سرویس خدمات وای فای محلی مختص روستاییان

این سرویس به شهروندان محترم روستایی و همچنین گردشگران خارجی این امکان را میدهد که بتوانند در محیط روستا از طریق وای فای به وب سرور داخلی روستا متصل شده و بصورت رایگان از اطلاعیه ها ، اخبار، دانلود و بسیاری از خدمات دیگری که از طریق وب سرویس قابل ارائه می باشد استفاده نمایند و یا در صورت لزوم به برخی از وب سایت ها نظیر ثبت نام خانوار و یا امثالهم دسترسی داشته باشند.

سرویس اینترنت به مکانهای گردشگری و تفریحی 

سرویس اینترنت به مکانهای فاقد اینترنت

در برخی نقاط ایران امکان دسترسی به اینترنت نمیباشد. با ارائه این سرویس به نقاطی که اینترنت مقدور نیست میتوان سرویس اینترنت را ارائه داد. و یا با راه اندازی یک وب سرور داخلی امکانات مفیدی را در اختیار گردشگران و کاربران قرار داد.

راه اندازی بانک راه نما
راه اندازی سامانه جامع و کاربردی از مجموعه و سازمان و مشاغل
راه اندازی نرم افزار بارکدخوان و NFC
راه اندازی سامانه نوبت دهی و اطلاع رسانی
راه اندازی کتابخانه مجازی
راه اندازی بانک نرم افزار
راه اندازی مسابقات آنلاین
ارائه اینترنت WIFI به مشتریان و جمع اوری موبایل و اطلاعات مشتری جهت تبلیغات
سرویس ارائه wifi رایگان
راه اندازی سرویس انتقادات و پیشنهادات
راه اندازی سرویس باشگاه مشتریان
راه اندازی سرویس تبریک عید، تولد، ازدواج به صورت اتوماتیک

مزیت های استفاده از سرویس:

ارائه  انواع خدمات( فرهنگی و گردشگری ، توریستی، بازاریابی و ... ) با هزینه بسیار پایین
سرعت بالای اطلاع رسانی گروهی
دسترسی سریع به اطلاعات
جذب بیشتر شهروندان و گردشگران و رضایت مشتریان
کسب درآمداز طریق ارائه خدمات و جذب اسپانسر
افزایش مشتریان

جدول محاسبه هزینه راه اندازی وب سرویس داخلی و هات اسپات:

هزینه راه اندازی وب سرور داخلی به همراه هات اسپات بستگی به عواملی همچون تجهیزات و نوع سرویسی که قرار است ارائه داده شود ، محدوده تحت پوشش و تعداد کاربران و موارد دیگری بستگی دارد که با استفاده از تکمیل جدول زیر میتوان هزینه طرح را محاسبه نمود.

عنوان مقدار مورد نیاز قیمت
مساحت تحت پوشش                                        
تعداد آنتن و اکسس پوینت    
تعداد روتر    
تعداد کاربران بطور همزمان    
نوع سرویس قابل ارائه(دانلودی. خبری. فروشگاهی و ...)    
سایر تجهیزات مورد نیاز    
طراحی قالب های اختصاصی(سازگار با موبایل و تبلت)    
دسترسی به اینترنت(بله / خیر)    
اتصال به سرویس پیامک(بله / خیر)    
رتباط دو طرفه (بله / خیر)    
هزینه کل راه اندازی سرویس :    

(جدول محاسبه قیمت طرح راه اندازی سرویس هات اسپات میکروتیک)