امروز: پنجشنبه 31 خرداد 1403

طراحی سایت در شرکت های مختلف با روش های مختلفی انجام می شود،در کل دو روش اصلی برای طراحی سایت وجود دارد. روش اول استفاده از نرم افزار های سایت ساز است که در این حالت ...

روش اول استفاده از نرم افزار های سایت ساز است که در این حالت از رابط کاربری نرم افزار مربوطه برای ایجاد سایت استفاده می شود.

روش دوم کد نویسی سایت از ابتدا و یا استفاده از فریم ورک هایی است که خود شرکت طراح نوشته است.

زمان طراحی،قابلیت انعطاف،کیفیت پیاده سازی،تجربه و دانش در هریک از روش های بالا در شرکت های مختلف متفاوت است.اما در مجموع قیمت طراحی سایت در شرکت هایی که از ابزارهای سایت ساز استفاده می کنند پایین تر است. باید خاطر نشان کرد که بیشتر یا کمتر بودن قیمت در یک شرکت دلیل بر کیفیت و یا عدم کیفیت خدمات آن شرکت نیست،بهترین راه برای درک تفاوت قیمت طراحی سایت شرکت در جلسه توجیهی با حضور در دفتر شرکت های مختلف است.


مقايسه وب سايت دايناميک با استاتيک
سايت استاتيک يا ايستا وب سايتي است که به صورت HTML ساده طراحي مي شود و به روز رساني آن نياز به داشتن دانش طراحي وب مي باشد.
 سايت دايناميک يا پويا، سايتي است که توسط يک نرم افزار مديريت محتوا کنترل مي شود و به روز رساني آن بسيار ساده تر از سايت هاي ايستا مي باشد.


عمده تفاوت هاي سايت دايناميک با سايت استاتيک را مي توان در فهرست زير مشاهده نمود.


•    از طريق نرم افزار مديريت محتوا (CMS) مي توان اطلاعات وب سايت را در هر زمان و مکان به راحتي تغيير داد در صورتيکه تغيير اطلاعات سايت هاي استاتيک تنها توسط طراحان و برنامه نويسان وب و اغلب با پرداخت هزينه مجدد انجام پذير است.
•    گرچه ممکن است که هزينه اوليه ايجاد سايت هايي که از سيستم مديريت محتوا (CMS) استفاده مي کنند کمي بيش از سايت هاي استاتيک باشد ولي با توجه به مزاياي اين سيستم ها و ضعف سايت هاي استاتيک در به روز شدن آنها، در ميان مدت و يا بلند مدت، انتخاب سيستم مديريت محتوا انتخابي به مراتب مناسبتر و به صرفه تر مي باشد.
•    اصولا به روز رساني سايت هاي ايستا (استاتيک) براي طراحان و برنامه نويسان کار پر دردسري مي باشد و پيشنهاد اغلب توسعه دهندگان وب اين است که اگر به فکر توسعه وب سايت خود هستيد بايد از ابتدا سيستم مديريت محتوا (CMS) را انتخاب نمائيد.
•    سايت شرکت هاي متوسط و بزرگ که به صورت مستمر (روزانه، هفتگي و يا ماهانه) به روز مي شود حتما بايد از سيستم مديريت محتوا (CMS) بهره مند باشد. عدم وجود سيستم مديريت محتوا منجر به افزايش چشمگير زمان پاسخ گويي به نياز مخاطبان و کاهش توان بروز عکس العمل نسبت به تغييرات بازار و در نهايت، عقب ماندن شرکت نسبت به ساير رقبا خواهد شد.
•    در سيستم هاي مديريت محتوا، کنترل پنل (بخش مديريتي) وب سايت وجود دارد که امکان اعمال تنظيمات، ايجاد، ويرايش و به روز رساني اطلاعات وجود دارد در صورتيکه اين امکان در سايت هاي استاتيک وجود ندارد.
 

علت اختلاف قیمت طراحی وب سایت از دید کارشناسان پرتو سیستم :
1-انتخاب در نوع سرور و میزان فضای هاستینگ:

مثلا قیمت 1 گیگ فضای هاست داخلی 3 برابر قیمت هاست کشورهای خارجی می باشد. و همچنین سرعت سرورهای داخلی بسیار بیشتر از سرورهای خارجی میباشد.

2- انتخاب نوع دامنه :
 بعنوان مثال دامنه com. حدود 6 برابر بیشتر از قیمت دامنه ir. می باشد.

3- امکانات وب سایت و میزان بازدید و میزان ترافیک مصرفی:

فرض کنید یک شرکت تولید محصولات ام دی اف بخواهد وب سایتی برای معرفی محصول خود داشته باشد. بخشهای این وب سایت میتواند شامل تماس با ما ، معرفی شرکت، نمونه کارها و گالری تصاویر باشد. و میزان بازدیدی که از این سایت در طی سال میشود مثلا حدود 2000 نفر باشد. مسلما قیمت این وب سایت به نسبت سایتی که قابلیت بیشتری دارد مثل ثبت نام اینترنتی یا مسابقه انلاین و یا فروشگاه اینترنتی ارزانتر خواهد بود.

4-نوع طراحی:

ممکن است یک طراح، لوگویی را طراحی کند و مبلغ 5000 تومان دریافت کند و طراح دیگری لوگویی را با قیمت 500.000 تومان طراحی کند. در طراحی وب سایت نوع طراحی و رنگبندی تاثیر زیادی در جذب مشتری و وب سایتی موفق دارد. و بسته به نوع طراحی مسلما قیمت هم متفاوت خواهد بود.

5- میزان کد نویسی:
ممکن است یک مشتری وب سایتی بخواهد که یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) بتواند نیاز آن را برطرف نماید. در اینصورت چون این سیستم اپن سورس هست قیمت پایینتری را میشود از مشتری دریافت کرد.

اما گاهی ممکن است مشتری نیاز ویژه ای داشته باشد که این نوع سی ام اس ها این امکانات را نداشته باشند و برنامه نویس با توجه به میزان زمانی که صرف نوشتن برنامه میکند هزینه ای بیشتر دریافت خواهد  کرد. بنابراین هزینه طراحی وب سایت با توجه به نوع کد نویسی و نوع سفارش مشتری برآورد خواهد شد.

6- طراحی اختصاصی قالب :

سیستم های مدیریت محتوا همانند جوملا یا ورد پرس دارای امنیت بالایی میباشند اما ضعف این نوع سیستمها نداشتن قالبهای زیبا و گرافیکی هست. گاهی مشتری طرح خاصی را سفارش میدهد و تبدیل کردن طرح دلخواه مشتری به قالب جوملا هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت. زیرا برنامه نویسان این نوع قالبها محدود هستند و اکثر طراحان وب با ترجمه نسخه انگلیسی و استفاده از قالبهای آماده وب سایت مشتری را راه اندازی خواهند کرد.

7- موارد تخصصی دیگر :
 همانند بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو، سرعت بارگذاری صفحات سایت، سازگاری با مرورگرهای مختلف، سازگاری با انواع تبلت و تلفن همراه و تجربه برنامه نویسی و نمونه کارهای زیاد از مواردی هستند که بر میزان قیمت طراحی وب سایت موثرند.

8- مهمترین عاملی که اکثر مشتریان آنرا نادیده میگیرند بحث پشتیبانی وب سایت هست.

بسیاری از مشتریها را دیدیم که پس از راه اندازی وب سایتشان و پس از کلی هزینه و صرف وقت برای مشتری بعلت ضعف پشتیبانی دچار شکست شدند و خسارت دیده اند.

9- امنیت وب سایت :
 چه بسا سایتهایی که در عرض 15 ثانیه هک شده اند. فرض کنید مشتری صبح بیدار شود و ببیند وب سایتش هک شده و یا تصاویر غیر اخلاقی در سایتش قرار داده شده. مسلما برای یک شرکت پیامد خوشایندی نخواهد داشت.

تمامی دلایل ذکر شده عواملی هستند که قیمت طراحی و راه اندازی سایت را در پرتو یستم خزر مشخص و تعیین مینمایند.